Sievišķā un vīrišķā enerģija Ivanova izstādē «Vērotāja laiks»

Sievišķā un vīrišķā enerģija Ivanova izstādē «Vērotāja laiks»

''Mākslas stacijā Dubulti'' no 17. novembra 2021 līdz pat 31. janvārim 2022 skatāma Rituma Ivanova izstāde "Vērotāja laiks". Izstādē apkopoti 19 darbi – 10 lielformāta portreti, kuros attēlotas dažādas latviešu mākslinieces, kā arī deviņi paša mākslinieka pašportreti.

Izstādes centrā gan nav cilvēks, bet portrets. Kuratore Inga Šteimane skaidro: "Tā ir sena, ļoti klasiska, ļoti sarežģīta prasme – attēlot audeklā vai uz papīra līdzību. Dabas līdzību – seju. Portrets – tas ir dabas motīvs, un Ritums Ivanovs ir meistars šajā ziņā."
Desmit mākslinieces, kas attēlotas šajos portretos, pieder meistaru kategorijai kādā no Rituma Ivanova dzīves posmiem.

"Es esmu viņas iepazinis caur mākslu, caur kultūru – to, kādu iespaidu viņas ir atstājušas uz mani. Un ar lielāko daļu es neesmu personīgi pazīstams, tāpēc es izmantoju videomateriālus, kur mākslinieces sarunājas, kur viņas stāsta par sevi, kur viņas tā kā izpaužas vairāk un kur es arī vairāk spēju ar viņām it kā sarunāties," atklāj mākslinieks.

Lielformāta darbi ir gleznoti uz audekla ar akrila krāsām. Un vienīgā ota, kuru mākslinieks esot izmantojis, nemaz nav ota, bet gan krāsas rullītis. Savukārt Mākslas stacijas otrajā stāvā apskatāmi deviņi Rituma Ivanova ar ogli zīmētie pašportreti. Mākslinieks atklāj, ka ar šiem portretiem viņam bija svarīgi radīt kontrastus – sievišķā un vīrišķā enerģija, kultūra un personīgais skatījums uz to.

Stāstot par pašportretiem, Ivanovs teic: "Un tad man bija jāskatās uz sevi. Likās, ka princips ir tāds pats, bet ieraudzīt sevi nav nemaz tik vienkārši, jo tas spogulis jāgriež vēl vienā virzienā un – vai es viņu pazīstu?"

Mākslinieks pašportretu daļu iesaka skatīt kā vienu veselu: "Protams, mēs vēlamies atrast  varbūt kādu interesantu gleznu, kurai pietuvoties, vai attēlu, kas vairāk uzrunā, bet jēga nāk laukā tāpat kā no grāmatas – izlasot visu grāmatu."

LTV1 sižeta autore: Ieva Strazdiņa